Sochy v areálu kostela Nejsvětější Trojice

V areálu kostela Nejsvětější Trojice v Kameničkách, který je rovněž památkově chráněn, se nachází několik památek, jež jsou zapsány v seznamu kulturních nemovitých památek:

• Západně při cestě do kostela, před hrobem P. Josefa Parduse – prvofaráře v Kameničkách, je socha sv. Floriána v typickém postoji. Socha vznikla v roce 1779.
  • Na východní straně cesty ke kostelu stojí socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1723 od sochaře Jana Dewotyho. Na zadní straně soklu je vytesán text: Tento obraz gest postaven / ke cti a slawie / swatého Jana nákladem wierných ctitelů jeho / rokU toho KDiž Karel ssesteg Cisara římskeg / král nass v Praze korUnoWan gest / Z przicinieni P.Matiege Prokopa toho czasu Primatora. 1723.
  • Před vstupní branou do kostela je umístěn kamenný kříž s reliéfem Madony. Kříž se sochami sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého tvořil původně jeden celek.
  • Západně od vstupních schodů ke kostelu se nachází památník obětem první světové války. Jde o dílo akademického sochaře Karla Lidického z Hlinska. Památník tvoří socha raněného vojáka v nadživotní velikosti. V roce 1999 byl k tomuto památníku přemístěn i památník obětem druhé světové války, který tvoří žulová deska s osazenou kovovou deskou s textem.
Datum vložení: 18. 3. 2021 9:50
Datum poslední aktualizace: 14. 4. 2021 12:53
Autor:

Naše obec

Svátek má Vratislav

Zítra má svátek Julie

Státní svátky a významné dny na zítřek:

• Den lidských práv
  • Slavnostní předání Nobelových cen